ଡ. ରାଜା କୁମାର ନାଏକ

Room No.
Department of Odia

୯୬୯୨୧୭୧୧୫୨

rajakumar.naik@gmail.com

ଡ. ରାଜା କୁମାର ନାଏକ ୨୦୦୦ମସିହାରେ କରଂଜିଆ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରୁ  ସ୍ନାତକ ପରେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ବାଣୀବିହାରରୁ ୨୦୦୨ ମସିହାରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଏବଂ ୨୦୦୩ ମସିହାରେ କଳାବିଭୂଷଣ ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ  କରିଛନ୍ତି ।୨୦୦୮ ମସିହାରେ (CIIL) ଅର୍ନ୍ତଗତ ଗୌହାଟୀ ସ୍ଥିତ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଆଞ୍ଚଳିକ ଭାଷା କେନ୍ଦ୍ର(NERLC)ରୁ ନେପାଳୀ ଭାଷାରେ ଡିପ୍ଲୋମା ଶିକ୍ଷା ଶେଷ କରିଛନ୍ତି  । ଏହା ପରେ ସେ ୨୦୦୮ ରୁ ୨୦୧୦ ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭାରତୀୟ ଭାଷା ସଂସ୍ଥାନ(CIIL), ମହୀଶୂର ଠାରେ ବରିଷ୍ଠ ଗବେଷଣା ସହାୟକ ଭାବେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପାର୍ଟ ଅଫ୍‌ ସ୍ପିଚ୍‌, ଫନେଟିକାଲ୍‌ ବାଲାନ୍ସ, ମର୍ଫୋଲୋଜିକାଲ୍ ଆନାଲାଇଜର୍‌ର କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ଡକ୍ଟର ନାଏକ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ରେଭେନ୍‌ସା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧୀନରେ ଡକ୍ଟର ପ୍ରେମାନନ୍ଦ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ‘କହ୍ନେଇଲାଲ ଦାସଙ୍କ ଗଳ୍ପରେ ନିଃସଙ୍ଗତାବୋଧ’ ବିଷୟରେ ଗବେଷଣା କରି କଳାବିଭୂଷଣ (ପିଏଚ୍‌.ଡି) ଡିଗ୍ରୀ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । ୨୦୧୦ ମସିହାରୁ ଡକ୍ଟର ନାଏକ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଓଡ଼ିଆ ବିଭାଗରେ ସହକାରୀ ଅଧ୍ୟପାକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଆସୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ୧୦ ବର୍ଷର ଶିକ୍ଷାଦାନ ସହ ଗବେଷଣାର ଅଭିଜ୍ଞତା ରହିଛି। ସେ ଭାଷା ବିଜ୍ଞାନ,ଲୋକସିହିତ୍ୟ,ନାଟ୍ୟସାହିତ୍ୟ,ମଧ୍ୟୟୁଗୀୟ ସାହିତ୍ୟ, ଧର୍ମସାହିତ୍ୟ ସହିତ ଓଡ଼ିଆ କଥା ସାହିତ୍ୟ ଏବଂ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ବ୍ୟବହାର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରନ୍ତି । 

ବିଭିନ୍ନ ଓଡିଆ ପତ୍ରିକା ଓ ସଂକଳନରେ ତାଙ୍କର କୋଡ଼ିଏରୁ ଅଧିକ ଗବେଷଣାଧର୍ମୀ ପ୍ରବନ୍ଧ ପ୍ରକାଶିତ ହେବା ସହ  ଦୁଇଟି ସମାଲୋଚନା ପୁସ୍ତକ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ସମ୍ପାଦିତ ପୁସ୍ତକ ରହିଅଛି | ସେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ,ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ପାନ ଓ କର୍ମଶାଳାଗୁଡ଼ିକରେ ଯୋଗଦେଇ ଅଦ୍ୟାବଧି ପ୍ରାୟ ତିରିଶରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଗବେଷଣାଧର୍ମୀ ପ୍ରବନ୍ଧ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି।ପାଞ୍ଚଟି ଅଧ୍ୟାପକ ଦକ୍ଷତାବର୍ଦ୍ଧକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ଅରିଏଣ୍ଟେସନ, ରିଫ୍ରେସର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି।  ଓଡ଼ିଆ କଥା ସାହିତ୍ୟ ଓ ଆଦିବାସୀ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ଅଧ୍ୟୟନ ଉପରେ ତାଙ୍କର ଗବେଷଣା ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଦିତ୍ସା ଜାରି ରହିଛି ।

Selected Publications

  • Group
  • Research
  • Publications
  • Teachings

ପିଏଚ୍.ଡି.

ଚିତ୍ତରଂଜନ କୁଣ୍ଡ

ଗବେଷଣା ବିଷୟ : ଓଡ଼ିଆ ପଦାବଳୀ ସାହିତ୍ୟ ଓ କବି ଗୋପାଳକୃଷ୍ଣ

ଡଲିନବାଳା ସାମଲ

ଗବେଷଣା ବିଷୟ :୧୯୮୦ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଓଡ଼ିଆ ଐତିହାସିକ ଉପନ୍ୟାସ

ନମିତା ମହାପାତ୍ର

ଗବେଷଣା ବିଷୟ :ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାର ଗଣ୍ତ ଜନଜାତିର ସାମାଜିକ ଓ ସଂସ୍କୃତିକ ଜୀବନଧାରା

ଲିପିନା ଜେନା

ଗବେଷଣା ବିଷୟ : ପ୍ରାକ୍ ସ୍ୱାଧିନତା ସାହିତ୍ୟକୁ ଗଡ଼ଜାତ ରାଜବଂଶର ଅବଦାନ

ସନ୍ତୋଷ ଭୋଇ

ଗବେଷଣା ବିଷୟ : ଢେଙ୍କାନାଳର ଶୈବଧର୍ମ ପରଂପରା

ଏମ୍.ଫିଲ୍.

  • ସମ୍ୱିତ କୁମାର ପାଳିତ, ଏଲ୍୧୦ଓଆର୍୦୦୭ (ଉପାଧିପ୍ରାପ୍ତ) – ବିଷୟ: ଉତ୍ତର ଆଧୁନିକ ଓଡ଼ିଆ ନାଟକ (ବର୍ଷ୨୦୧୦୧୧)
  • ରାଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ସାହୁ, ଏଲ୍୧୦ଓଆର୍୦୦୩ (ଉପାଧିପ୍ରାପ୍ତ) – ବିଷୟ: ବିଶ୍ୱଚେତନା ଓ ଆଧୁନିକ ଓଡ଼ିଆ କବିତା (ବର୍ଷ୨୦୧୦୧୧)
  • ତୃପ୍ତିମୟୀ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ, ୧୧ଏଲ୍ଓଡି-୦୦୪ (ଉପାଧିପ୍ରାପ୍ତ) – ବିଷୟ : ସ୍ୱାଧିନତା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଓଡ଼ିଆ ବେତାର ନାଟକର ସ୍ୱରୂପ, (ବର୍ଷ୨୦୧୧୧୨)
  • ସ୍ମୃତି ପଟ୍ଟନାୟକ, ୧୧ଏଲ୍ଓଡି-୦୦୫ (ଉପାଧିପ୍ରାପ୍ତ) – ବିଷୟ : ଫକିରମୋହନଙ୍କ କଥାସାହିତ୍ୟ ଏକ ବାକ୍ୟ ତାତ୍ତ୍ୱିକ ଅଧ୍ୟୟନ (ବର୍ଷ୨୦୧୧୧୨)
  • ରଂଜନ ସେଠୀ, ୧୧ଏଲ୍ଓଡି-୦୦୮ (ଉପାଧିପ୍ରାପ୍ତ) – ବିଷୟ : ବିଂଶଶତାବ୍ଦୀର ଓଡ଼ିଆ ଏକାଙ୍କିକାର ସ୍ୱରୂପ ଓ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ (ବର୍ଷ୨୦୧୧୧୨)
  • ଲିପସା ଲୋପାମୁଦ୍ରା ଆଚାର୍ଯ୍ୟ, ୧୫ଏଲ୍ଡ଼ିଓ୦୦୭  (ଉପାଧିପ୍ରାପ୍ତ) – ବିଷୟ : ବସନ୍ତ ଶତପଥୀଙ୍କ କ୍ଷୁଦ୍ରଗଳ୍ପ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ (ବର୍ଷ୨୦୧୫୧୬)
  • ସଂନ୍ଧ୍ୟାରାଣୀ ବେହେରା, ୧୬ଏଲ୍ଓଡି-୦୦୪    (ଉପାଧିପ୍ରାପ୍ତ) – ବିଷୟ : ରାମଚନ୍ଦ୍ର ବେହେରାଙ୍କ ଉପନ୍ୟାସରେ ବାମାବାଦୀ (ବର୍ଷ୨୦୧୬୧୭
  • ସ୍ମିତା ଦାଶ , ୧୬ଏଲ୍ଓଡି-୦୦୯    (ଉପାଧିପ୍ରାପ୍ତ) – ବିଷୟ : ବସନ୍ତକୁମାରୀ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ କ୍ଷୁଦ୍ରଗଳ୍ପ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ (ବର୍ଷ୨୦୧୬୧୭
  • ମଳୟ କୁମାର ସେଠୀ, ୧୬ଏଲ୍ଓଡି-୦୧୦    (ଉପାଧିପ୍ରାପ୍ତ) – ବିଷୟ : ପରେଶ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଗଳ୍ପରେ ମନସ୍ତାତ୍ତ୍ୱିକ ବିଶ୍ଲେଷଣ (ବର୍ଷ୨୦୧୬୧୭
  • ରମେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ସାହୁ, ୧୮ଏଲ୍ଓଡି-୦୦୩   (ଉପାଧିପ୍ରାପ୍ତ) – ବିଷୟ : ବ୍ରଜମୋହନ ମହାନ୍ତିଙ୍କ ଉପନ୍ୟାସ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ (ବର୍ଷ୨୦୧୮୧୯
  • ହୃଷିକେଶ ମହାନ୍ତ, ୧୯ ଏଲ୍ଓଡ଼ି୦୦୨, (ଉପାଧିପ୍ରାପ୍ତ) – ବିଷୟ : ଓଡ଼ିଶାର କୁଡ଼ମାଲି ଭାଷା ଓ ସଂସ୍କୃତି ( ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧ୍ୟୟନ – ମୟୂରଭଂଜ ଓ କେନ୍ଦୁଝର) (ବର୍ଷ୨୦୧୯୨୦) 
  • ସୁବ୍ରତ କୁମାର ମାଝୀ, ୨୦ଏଲ୍ଓଡି୦୦୧ (ଗବେଷଣାରତ) – ବିଷୟ : ଓଡ଼ିଆ ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତିକୁ ଅନୁଗୋଳ ଜିଲ୍ଲାର ଅବଦାନ (ବର୍ଷ୨୦୨୦୨୧)

.

ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ପ୍ରବନ୍ଧ :

  • ୧. ନାଏକ ରାଜା କୁମାର, ବାଥୁଡ଼ି ସଂପ୍ରଦାୟର ଲୋକବିଶ୍ୱାସ,ଏସଜିଏସଏଲ,୩୫/, ଜାନୁୟାରୀ୨୦୨୧,ଆଇଏସ୍‌ଏସ୍‌ଏନ୍ -୨୩୨୦୧୪୭୯ (ପୃଷ୍ଠା୪୨ ରୁ ୪୬)
  • ନାଏକ ରାଜା କୁମାର, ଉତ୍ତର ଓଡ଼ିଶାର ବାଥୁଡ଼ି ସଂପ୍ରଦାୟ ଓ ଚାଙ୍ଗୁଗୀତ, ପ୍ରତ୍ୟୟ, ଭଲିୟମ୍,ଇସୁ, ମାର୍ଚ୍ଚ୨୦୨୦,ଇ-ଆଇଏସ୍‌ଏସ୍‌ଏନ୍-୨୪୫୬-୯୧୯୪
  •  ନାଏକ ରାଜା କୁମାର; ବାଥୁଡ଼ି ସଂପ୍ରଦାୟର ଲୋକକଥା, ଅଠରଦେଉଳ ପତ୍ରିକା,କେନ୍ଦୁଝର ଶାଖା,୨୦୨୦(ପୃଷ୍ଠା-୭ ରୁ ୧୨)
  • ନାଏକ ରାଜା କୁମାର, ବାଥୁଡ଼ି ଜନଜାତିର ଭାଷା ବିମର୍ଷ; ପ୍ରତ୍ୟୟ ,ଭଲିୟମ୍-୩,ଇସୁ-୨,ସେପ୍ଟେମ୍ୱର-୨୦୧୯ ଇ-ଆଇଏସ୍‌ଏସ୍‌ଏନ୍-୨୪୫୬-୯୧୯୪ (ପୃଷ୍ଠା-୫ ରୁ ୮)
  • ନାଏକ ରାଜା କୁମାର, ବାଥୁଡ଼ି ସଂପ୍ରଦାୟର ଚାଙ୍ଗୁନାଚ, ବନଶ୍ରୀ ପତ୍ରିକା,୨୦୧୯, (ପୃଷ୍ଠା୮ ରୁ ୧୧)
  • ନାଏକ ରାଜା କୁମାର ; କହ୍ନେଇଲାଲ୍ ଦାସଙ୍କ ଗଳ୍ପରେ ପ୍ରେମ, ବନଶ୍ରୀ ପତ୍ରିକା,୨୦୧୮, (ପୃଷ୍ଠା୧୪ ରୁ ୧୯) 
  • ନାଏକ ରାଜା କୁମାର; ବାଥୁଡ଼ି ସମାଜ ଓ ସଂସ୍କୃତି;  ପ୍ରତ୍ୟୟ ,ଭଲିୟମ୍,ଇସୁ,ଡିସେମ୍ୱର୨୦୧୮ 
  • ଆଇଏସ୍‌ଏସ୍‌ଏନ୍୨୪୫୬୯୧୯୪ (ପୃଷ୍ଠା ରୁ ୮)
  • ନାଏକ ରାଜା କୁମାର;   ବାଥୁଡ଼ି ସମାଜ ଓ ସଂସ୍କୃତି;  କୋଣାର୍କ ,୨୦୧୮ (ପୃଷ୍ଠା-୮୮ ରୁ ୯୬)
  • ନାଏକ ରାଜା କୁମାରକହ୍ନେଇଲାଲ୍ ଦାସ ଓ ତାଙ୍କ ଗଳ୍ପ ଜଗତ; ସହଯୋଗୀ, ଫେବୃୟାରୀ୨୦୧୭, ଆଇଏସ୍‌ଏସ୍‌ଏନ୍ ୨୪୫୪ ୬୮୨୮ (ପୃଷ୍ଠା –  ୬୭ ରୁ ୭୨)
  • ନାଏକ ରାଜା କୁମାର; ଓଡ଼ିଆ ଉପନ୍ୟାସରେ ଆଦାବାସୀମାନଙ୍କର ଭିଟାମାଟି ପ୍ରତି ଆକର୍ଷଣ ଓ ମମତା, ସହଯୋଗୀ, ଅକ୍ଟୋବର – ୨୦୧୬, ଆଇଏସ୍‌ଏସ୍‌ଏନ୍- ୨୪୫୪- ୬୮୨୮ (ପୃଷ୍ଠା- ୧୦୩ ରୁ ୧୦୬)
  • ନାଏକ ରାଜା କୁମାର; ଫକିରମୋହନଙ୍କ ଗଳ୍ପ ସାହିତ୍ୟରେ ବ୍ୟଙ୍ଗ, ବନଶ୍ରୀ, ୨୦୧୬, 
  • ନାଏକ ରାଜା କୁମାର; କହ୍ନେଇଲାଲ୍ ଦାସ ଓ ତାଙ୍କ ଗଳ୍ପରେ ନିଃସଙ୍ଗତାବୋଧ ;ସହଯୋଗୀ, ଅଗଷ୍ଟ୨୦୧୫, ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍‌ ନମ୍ୱର୬୮୧୯୪/୯୭ (ପୃଷ୍ଠା- ୨୪ରୁ୨୮ )
  • ନାଏକ ରାଜା କୁମାର; ଉଷା ଅନିରୁଦ୍ଧ ମିଳନ ଚିତ୍ର, ବନଶ୍ରୀ, ୨୦୧୫, (ପୃଷ୍ଠା୧୭ ରୁ ୨୦)
  • ନାଏକ ରାଜା କୁମାର, ଲଙ୍ଗଳ ଜୁଆଳି ଉପାଖ୍ୟାନ, ଅଠର ଦେଉଳ ବାର୍ଷିକ ବିଶେଷାଙ୍କ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଶାଖା୨୦୦୩

ସଂପାଦିତ ପୁସ୍ତକରେ ସ୍ଥାନିତ ନିବନ୍ଧ :

  • ବାଥୁଡ଼ି ସଂପ୍ରଦାୟର ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ, ଡକ୍ଟର ରାଜା କୁମାର ନାଏକ,ପୁସ୍ତକଆମ ଲୋକବିଶ୍ୱାସ, ସଂପାଦନା- ଡକ୍ଟର ଦୂର୍ଗାମାଧବ   ନନ୍ଦ, ଲୋକ ସଂସ୍କୃତି ଗବେଷଣା ପରିଷଦ, ପୁରୀ ୨୦୨୧, ଆଇଏସ୍‌ବିଏନ୍ ନମ୍ୱର୯୭୮୮୧୯୦୪୧୫୩-୨-୩ (ପୃଷ୍ଠା୯୦ ରୁ ୯୫
  • ଜୀବନର ଶେଷ ପାହାଚ ଶେଷ ଆରୋହଣ,ଡକ୍ଟର ରାଜା କୁମାର ନାଏକ,ପୁସ୍ତକ ଶରତକୁମାରୀ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପଦ୍ୟାଲୋଚନା, ସଂପାଦନା- ଡକ୍ଟର ଶିଶିର ବେହେରା ଓ କମଳ ମାହୁନ୍ତ, ବିଜୟିନୀ ପବ୍ଲିକେଶନ-୨୦୨୦, ଆଇଏସ୍‌ବିଏନ୍ ନମ୍ୱର୯୭୮- ୯୩-୮୮୪୨୨-୯୪-୯ (ପୃଷ୍ଠା୫୭ ରୁ ୬୧)
  • ବାଥୁଡ଼ି ସଂପ୍ରଦାୟର ଭାଷା ଅବଲୋକନ, ଡକ୍ଟର ରାଜା କୁମାର ନାଏକ,ପୁସ୍ତକ ଲାଙ୍ଗୁଏଜ୍ ଲିଟରେଚର କ୍ଲୋଚର ଏଣ୍ଡ୍ ଇନ୍ଟିଗ୍ରିଟି ସଂପାଦନା- ଡକ୍ଟର ସୁବ୍ରତ କୁମାର ପୃଷ୍ଟି,ପ୍ରକାଶନ ସଂସ୍ଥା- ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚୁଡ଼୍ ଅଫ୍ ଓଡ଼ିଆ ଷ୍ଟଡିଜ୍ ଏଣ୍ତ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ, ଭୁବନେଶ୍ୱର,୨୦୨୦, ଆଇଏସ୍‌ବିଏନ୍ ନମ୍ୱର -୯୭୮୮୧୯୪୨୭୮୦-୩-୦, (ପୃଷ୍ଠା-୨୮୫ରୁ୨୯୦)
  • ଓଡ଼ିଆ କ୍ଷୁଦ୍ରଗଳ୍ପରେ ଗାନ୍ଧିବାଦର ସ୍ୱର, ଡକ୍ଟର ରାଜା କୁମାର ନାଏକ,ପୁସ୍ତକ ଗାନ୍ଧିଜୀ ସମାଜ ଓ ସାହିତ୍ୟ, ସଂପାଦନା-ଡକ୍ଟର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବେହେରା, ବିଜୟିନୀ ପବ୍ଲିକେଶନ-୨୦୨୦, ଆଇଏସ୍‌ବିଏନ୍ ନମ୍ୱର୯୭୮-୮୧-୪୨୨- ୯୪୭୧୧୫-୯-୯ (ପୃଷ୍ଠା୧୪୧ରୁ  ୧୪୫)
  • ଓଡ଼ିଆ କ୍ଷୁଦ୍ରଗଳ୍ପରେ ଆଦିବାସୀ ଜୀବନ ଚିତ୍ର, ଡକ୍ଟର ରାଜା କୁମାର ନାଏକ,ପୁସ୍ତକ ଓଡ଼ିଆ କ୍ଷୁଦ୍ରଗଳ୍ପରେ ଆଦିବାସୀ ଜୀବନଚିତ୍ର, ସଂପାଦନା- ଡକ୍ଟର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ବେହେରା, ୨୦୧୫ (ପୃଷ୍ଠା୪୮ ରୁ ୫୪)

ପ୍ରକାଶିତ ପୁସ୍ତକ :

  • ନାଏକ ରାଜା କୁମାର ; ସମାଲୋଚନାର ରୂପରଙ୍ଗ, (୨୦୧୮); ଆର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରକାଶନ ବାଦାମବାଡ଼ି, କଟକ; ଆଇଏସ୍‌ବିଏନ୍, ନମ୍ୱର୮୧୭୪୧୨୪୬୨
  • ନାଏକ ରାଜା କୁମାର; ଓଡ଼ିଆ କ୍ଷୁଦ୍ରଗଳ୍ପ ଓ କହ୍ନେଇଲାଲ୍, (୨୦୨୦); ଆର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରକାଶନ ବାଦାମବାଡ଼ି, କଟକ; ଆଇଏସ୍‌ବିଏନ୍ ନମ୍ୱର – ୮୧-୭୪୧୨-୪୮୯-୨ 

ସଂପାଦନା ପୁସ୍ତକ :

  • ପ୍ରଫେସର ନାରାୟଣ ସାହୁ ଓ ନାଏକ ରାଜା କୁମାର; + ପ୍ରବନ୍ଧମାଳା (୨୦୨୦), ଚିନ୍ମୟୀ ପ୍ରକାଶନ, ବାଲୁବଜାର,କଟକ ଆଇଏସ୍‌ବିଏନ୍୮୧୮୧୧୯୦୮୭-୪

ଶିକ୍ଷାଦାନ

  • ଭାଷାବିଜ୍ଞାନ
  • ନାଟ୍ୟସାହିତ୍ୟ
  • ଲୋକସାହିତ୍ୟ
  • କଥାସାହିତ୍ୟ
  • ମଧ୍ୟଯୁଗୀୟ ସାହିତ୍ୟ
  • କଂମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ପ୍ରୟୋଗ