ପ୍ରଫେସର୍‌ ଗିରୀଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମିଶ୍ର

Room No.
Department of Odia

Phone

Email

ପ୍ରଫେସର୍‌ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଜନ୍ମ ୧୯୫୨ ମସିହା। ସେ ୧୯୭୩ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରେ ରେଭେନ୍‌ସା କଲେଜରୁ ଓଡ଼ିଆରେ ଏମ୍‌.ଏ. ପାଶ୍‌ କରିଥିଲେ।  ଭାଷାତତ୍ତ୍ୱ ତାଙ୍କର ବିଶେଷ ପତ୍ର ଥିଲା। ସେ ଆଧୁନିକ ଓଡ଼ିଆ କବିତା ଉପରେ ଗବେଷଣା କରି ୧୯୮୫ ମସିହାରେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଡି.ଲିଟ୍‌. ଉପାଧି ଲାଭ କରିଥିଲେ। ୧୯୭୪ ମସିହାରେ ସେ ଓଡ଼ିଆ ଅଧ୍ୟାପକ ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇ ୧୯୭୬ ମସିହାରେ ଓ.ପି.ଏସ୍‌.ସି ଦ୍ୱାରା ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହୋଇ ଭଦ୍ରକ କଲେଜ(୧୯୭୬-୭୮), ରେଭେନ୍‌ସା କଲେଜ(୧୯୭୮-୧୯୯୦), ଜେ.କେ.ବି.କେ କଲେଜ(୧୯୯୧-୯୫), ଓ ପୁନଶ୍ଚ ରେଭେନ୍‌ସା କଲେଜ/ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ(୧୯୯୫-୨୦୦୮)ରେ ଅଧ୍ୟାପନା କରି ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ପୁନଶ୍ଚ ଓ.ପି.ଏସ୍‌.ସି ଦ୍ୱାରା ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ପ୍ରାଶାସନିକ ସେବା ନିମନ୍ତେ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ସରକାରୀ କଲେଜରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇ ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଶିକ୍ଷାଦାନ ଓ ଗବେଷଣା କାର୍ଯ୍ୟରେ ତାଙ୍କର ଅବଦାନ ଫଳରେ ସେ ରେଭେନ୍‌ସା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନବସ୍ଥାପିତ ‘ଲାଙ୍ଗୁଏଜ୍‌ ଟେକ୍ନଲୋଜି ସେଣ୍ଟର୍‌’ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବରେ ପୁନଃ ଅବସ୍ଥାପିତ ହେବା ସହ ଓଡ଼ିଆ ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଭାବେ ୨୦୧୧ ରୁ ୨୦୧୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱ ନିର୍ବାହ କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଭିଜିଟିଂ ପ୍ରଫେସର ଭାବେ ୨୦୧୩ ରୁ ୨୦୧୪ ଯାଏ ରେଭେନ୍‌ସା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ୨୦୧୪ରେ ସେ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ୍‌ର ଏକ ଲାଙ୍ଗୁଏଜ୍‌ ଟେକ୍ନଲୋଜି ସଂପର୍କୀୟ ପ୍ରକଳ୍ପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଯାଇଥିଲେ।

 ସମ୍ପ୍ରତି ୨୦୨୧ ଜାନୁଆରୀରୁ ସେ ପୁନଶ୍ଚ ଭିଜିଟିଂ ଫାକଳ୍ଟି ଭାବରେ ରେଭେନ୍‌ସା ଓଡ଼ିଆ ବିଭାଗରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ।

Selected Publications

  • Group
  • Research
  • Publications
  • Teachings

.

.

  • ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାକୋଷ (୧୦ଖଣ୍ଡOdia Bhashakosha   (10 volumes, 1000 pages each) Multilingual Encyclopaedic Dictionary.(Odia-Eng.-Hindi-Bengali)
  • ଓଡ଼ିଆ ଅଭିଧାନ Odia Abhidhan : Odia Dictionary of 21st Century
  • ଆଧୁନିକ ଓଡ଼ିଆ କବିତା ଓ ମିଥ୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗ Application of Myth in Modern Odia Poetry 
  • ଓଡ଼ିଆ ଏକାଙ୍କିକା : ଧରା ଓ ଧାରା Development of Odia One-Act
  • Compilation of Classic Odia Literature 5 sets. ନାଟ୍ୟକାର ରାମଚନ୍ଦ୍ର ରଚନା ସମଗ୍ର(ଛ’ ଖଣ୍ଡ) ଗୋବିନ୍ଦ ଚନ୍ଦ୍ର ରଚନା ସମଗ୍ର (ଦୁଇ ଖଣ୍ଡ) ମହାପାତ୍ର ନୀଳମଣି ସାହୁ ରଚନାସମଗ୍ର (ପାଞ୍ଚ ଖଣ୍ଡ) ଅନନ୍ତ ପଟ୍ଟନାୟକ ରଚନା ସମଗ୍ର (ପାଞ୍ଚ ଖଣ୍ଡ) ନାଟ୍ୟକାର ରତି ମିଶ୍ର ରଚନା ସମଗ୍ର (ଛ’ ଖଣ୍ଡ)
  • ଲବଣଚଉଁରୀ  Creative  Poetry collection. 
  • ଦଧୀଚି, 
  • ପୁରୁଷସୂକ୍ତ, 
  • ମତ୍ସ୍ୟଗନ୍ଧା, 
  • କାଳକାଣ୍ଡାରୀ  Novels (4 Nos.)
  • ପ୍ରିନିସ୍‌ପାଲ୍‌ ଇନ୍‌ଭେଷ୍ଟିଗେଟର୍‌, ୟୁଜିସି ମେଜର୍‌ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ୍‌ : ୨୦୦୦
  • ପ୍ରକଳ୍ପ ମୁଖ୍ୟ : ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ‘ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ ସାଲେରି ପ୍ରଦାନ ପ୍ରକଳ୍ପ’ (ଓକାକ୍‌ ସହ ମିଳିତ ପ୍ରଚେଷ୍ଟାରେ ୟୁନିକୋର୍ଡ ଓଡ଼ିଆରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ) : ୨୦୦୬
  • ୟୁନିକୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷଣ ପ୍ରକଳ୍ପର ମୁଖ୍ୟ: ପ୍ରମୋଦ ଅଭିଧାନର ୱେବ୍‌ ସଂସ୍କରଣ (ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଓ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ, ଇଣ୍ଡିଆଙ୍କ ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ) : ୨୦୦୭
  • ପ୍ରକଳ୍ପ ମୁଖ୍ୟ: Localization Project of Microsoft Windows Operating System (Odia Interface) by Microsoft Corporation, Ireland : ୨୦୧୧
  • ପ୍ରକଳ୍ପ ମୁଖ୍ୟ :  Localization Project of Microsoft Visual Studio 2007 (Oracle 9i) (Odia Interface) by Microsoft, Ireland : ୨୦୧୨
  • ପ୍ରକଳ୍ପ ମୁଖ୍ୟ :  Microsoft Office Localization Project (Odia Interface) by Microsoft India : ୨୦୧୨
  • ପ୍ରକଳ୍ପ ମୁଖ୍ୟ : Developing spell checker in Odia for Microsoft Windows operating system & MS Office : ୨୦୧୨

.